عید فطر شوشتری

وقتی رمضان می رفت و هلال شوال نمایان می شدشوشتر صفای دیگری می یافت، استقبال از عید فطر شکوه خاصی داشت ،کوچه های پراز پیچ و تابش و زیر ساباتهایش پر از بوی زیره و رازیانه می شد و پخت کلوچه های محلی را خبر می داد ،  قبل از رؤیت هلال ماه شوال هر خانه ای شیر مورد نیازش را خریداری نموده بود و سر روزه اش را جدا کرده بود و مستمندان را می شناختند  ، عید فطر یکی از روزهایی بود که هیچ منزلی بدون مهمان نبود و همه بشقابهای خانه را برای بستن فرنی و نشا بر لب طاقچه های اطاق چیده بودند چینش بشقابهای محتوی شیرینی فضای بصری زیبایی خلق می کرد ،اگر عید در زمستان می افتاد قوطی های حلوای زردک با قیماق(سرشیر) شوشتری هم به طعام پذیرایی ها اضافه می شد ،نوستالوژی تهیه مواد فرنی و نشای عید فطر هنوز فرزندان را به حرکت وا می دارد! وقتی تهیه می شد و دز ظرفها ریخته می شدند ،انگشتهای کوچکی که بر ته قابلمه ها می کشیدیم و در دهان می گذاشتیم چه حس عجیبی می داد و چقدر لذت بخش می نمود و خوشمزگی اش را در هیچ غذایی هنوز ندیده ایم!،بچه های روزه اولی که موفق به گرفتن روزه شده بودند در عید فطر چه غروری داشتند و چه قهرمانانه بر روی فرش می نشستند و تکیه بر پشتی های اطاق می زدند و چگونه زیر چشمی حرکات بزرگان را می پاییدند و لذت می بردند! ،بوی گلاب ناب شوشتری فضا را معطر می نمود و بطریهای پر از گلابی که از خانه نظری عطار آورده بودند و به ترتیب کنار هم قرار داده شده بودند نگاهها را به خود معطوف می ساختند و بچه ها دوست داشتند سالی سه بار عید فطر باشد که بوی خوش گلاب و شیرینی لذت بخش غذاهای عید را بیشتر احساس کنند!زیباییهایی که در بزرگداشت عید بوجود می آمد بچه ها را راغب می کرد تا دوستش بدارند و در انتظارش بمانند و انتظار برای عید فطر یک گام بود تا از کودکی فرزندان شوشتری به عبادت و بجا آوردن اعمال و فرایض دینی عادت کنند و با تقویت این عادت بنیه دینی محکم می گردید و تبدیل به تکلیف و وظیفه می شد. مادران و مادربزرگها وقتی رفتند یا از پا افتادند انگار بشقابهای لب طاقچه هم شکسته شدند،شیرهای گاو و گاومیشان خشکیده شد،آردبرنجها مخفی شدند1 نشاسته گل در مغازه ها پر کشید و رفت و بطور کلی انگار همه اینها را مادر بزرگها با خود بردند!

و امروز اقلام پذیرایی بر سفره هایمان نشانی از شوشتر و سنتها و یادگاریهای مادر بزرگ ندارد ، سرانگشت هنرمندانه و لبخندهای مهربانانه همراه با تلاش مجدانه مادربزرگ خالق زیباییهایی بود که چشمها را زیبا پسند می نمود و زیبا پسندی صفت الهی است .عید همیشه شیرین بود چه صفایی داشت  .

هنوز هم باصفاست و رمضان که می آیدو سفره خدا پهن می گردد و دعوت می شویم  و بر آن می نشینیم در عید فطر خود را مورد ارزیابی قرار می دهیم که چگونه بر این سفره نشستیم و خوبتر آن است که بدانیم چگونه فرزندان را بر این سفره الهی نشاندیم و چگونه در ضیافت الهی مهمان شدند و رسم میزبان را بجا آوردند .عید فطر مظهر اعتراف به اطاعت و بندگی خداوند است.  صفای کودکانه روزهای قدیم پس از ماه مبارک رمضان حرف دیگر داشت! و با خاطره هایش دست بر آسمان دراز می کنیم و خدایی که توفیق داد را شکر می گذاریم.

عید سعید فطر را مبارک باد می گویم انشاالله همیشه سفره های هر خانه  پر از فرنی و نشا ی شیرین تر از عسل ، دستهایشان پر از شکوفه های شادی و معنویت ، لبهایشان مترنم از دعای خیر، گامهایش رهنمون به سوی کمال ، زندگی شان چون درخت کُنار سر سبز و استوار و پر بار،بدرقه شان دعای مؤمنانه شب زنده داران باد.

/ 2 نظر / 28 بازدید
از جنس باران

دوست عزيزم سلام... خوشحال ميشم دقايقي را مهمون من باشي.. وسيله هم برات گذاشتم بهم سر بزني منتظرتم °°°°°°°°°°°°|/ °°°°°°°°°°°°|_/ °°°°°°°°°°°°|__/ °°°°°°°°°°°°|___/ °°°°°°°°°°°°|____/° °°°°°°°°°°°°|_____/° °°°°°°°°°°°°|______/° °°°°°°______|_________________ ~~~~/__ بيا اينم وسيله حالا ديگه_\~~~~~~ ~~~~~/ _ميتوني بهم سر بزني _\~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ ,.-~*´¨¯¨`*•~-.¸,.-~*´¨¯¨`*•~-.¸,.-~*´¨¯¨`*•~-.¸,.-~* ¯´¨ ¨`*•~-.¸....

بچه مسجدی ها

عید سعید فطر بر شما هم مبارک باشد.از اینکه می بینم با قوت و قدرت به روز هستید خوشحالم.اما مشکل قدیمی این سرا و ایضا وبلاگ جناب اخوی (اگر اشتباه نکنم)باقی است انهم خط ریز و متن مفصل.البته مفصل بودن متن مزیت هم می تواند باشد که به ما مربوط شاید نباشد اما خط ریز با ما چشم پزشک رابطه مستقیم دارد.