خبرنگار

17 مرداد سالروز شهادت خبرنگار ایرانی شهید محمود صارمی در پاکستان است و در تقویم ایران به پاس بزرگداشت ایثار و فداکاری آن شهید در عرصه اطلاع رسانی ،روز خبرنگار نام گرفت  البته همه روزها متعلق به خبرنگاران است چون آنان روزها را به دیگران می شناسانند و تاریخ را بصورت واقعی می نگارند و در معرض قضاوت عموم می گذارند. ریشه اولیه مطبوعات به قرن هفده برمی‌گردد اما در قرن هجده، نوزده و بیست‌ تحولات عظیمی در این زمینه ایجاد شد که دامنه‌های آن تاکنون هم ادامه دارد.


عرصه خبرنگاری بسیار وسیع است و پیمودن راه دشوار و سخت زیرادست‌اندرکار رسانه باید با تاریخ و زیر و بم این کار آشنا باشد و باید یادبگیرد که خلق خبر یا کشف خبر کند و و با آن کشف شوک ایجاد کند . اگر این گونه باشد ،خبرنگار دیگر صرفاً خبر ننوشته است بلکه مخاطب را وارد حوزه دیگری از شناخت پیرامون خود کرده و او را تحت تأثیر قرار داده است.حاصل و نتیجه کار خبرنگارو ماحصل تلاش او، رسانه ست یک رسانه در درجه اول باید رساننده باشد و اگر ما بخواهیم دارای صدایی رسا در عالم رسانه باشیم، باید به چارچوب‌های اصولی توجه کنیم. نکته جالب در کار رسانه این است که ما هرگز نباید توقع داشته باشیم که در هر جامعه‌ای عنصر خبر به یک اندازه ارزش و وزن داشته باشد، یک خبرنگار ممکن است در آن واحد با چند نشریه کار کندو باید با هر یک، به فراخور حدود مخاطب برخورد کند و از سطح دانش خود بهره ببرد. 

امروزه درکار خبر، رسانه‌ای موفق است که بتواند بیشتر از سرعت جهان امروز حرکت کند واین سرعت لازمه کار یک خبرنگار است، یک خبرنگار پیش از عنصر سرعت باید به دریافت وپردازش احاطه داشته باشد وبعد به شیوه انتقال مخصوص به خود هم نایل آید، یک خبرنگار در تعریف کلی باید هم صبور باشد و هم عجول و این صبر و عجله به دانش اولیه و طمأنینه و درک و دریافت و بعد به انتقال خبر مرتبط است. به عبارت دیگر باید گفت که حضور یک خبرنگار هرگز نباید حس شود اما حضورش موثر باشد، یک خبرنگار خوب باید در درجه اول خوب ببیند، خوب بشنود، خوب حس کند و خوب منتقل کند و با آرامش که از ملزومات خبرنگاری ست پیش رود.ما در عادات روزمره معمولاً از همدیگر می‌پرسیم که چه خبر؟ و همیشه هم پاسخ می‌دهیم که خبری نیست، یعنی امری غیر ممکن. یک خبرنگار باید بداند که چیزی به نام بی‌خبری در عالم امکان وجود ندارد و اگر خبرنگاری روزی درجواب سوال چه خبر بگوید خبری نیست ،قطعاً حکم مرگ خود و حرفه خود را صادر کرده است. یک خبرنگار در درجه اول باید رساننده باشد و بعد آگاهی بخش. یک نکته جالب در کار خبرنگاری وجود دارد که در جهان امروز به خبرنگار به چشم یک سفیر نگاه می‌شود . چرچیل به عنوان یک سیاستمدار مطرح در جایی گفته است : ما در هر جای جهان دو سفیر داریم که یکی همان سفرای سیاسی اند و دیگری خبرنگاران.

در واقع یک خبرنگار نباید به خود اجازه بدهد که در مورد شخص یا موضوعی اظهار نظر کند، زیرا اصولاً یک خبرنگار در جایگاه اظهار نظر نیست و فقط باید تمام تلاش خود را به کار بگیرد تا با شفافیت تمام به حرفه‌ای ترین شکل ممکن اطلاع‌رسانی کنند.

اما نقش شوشتر و شوشتریها در گسترش رسانه و توجه به مطبوعات جالب است و شخصیتهای رسانه ای خوزستان که در تغییر و تحول عرصه اطلاع رسانی نقش تعیین کننده و مبنایی داشته اند شوشتریها چون گوهری تابناک می درخشند .

سید محمد طاهر موسوی زاده به عنوان اولین فردی که نشریه استانی را راه اندازی نمود و بعدها با تبدیل شدن به روزنامه نور خوزستان گام مهمی را برداشت و راه را باز نمود .

محمد کاظم حاج سردار که با ایجاد ستون های مختلف در نشریات ضمن تربیت نسل جوان برای ورود به این عرصه بنیانگذار حرکتهای ستونی بود .

امید حلالی زاده که علیرغم جوانی در راه اندازی اکثر نشریات استانی نقش موثری داشته است و امروزه با مدیریت بر روزنامه فرهنگ جنوب فضای بسیار خوبی در عرصه مطبوعات ایجاد نموده است.

زهره افتخاری که با همراهی همسر بزرگوارشان حسین زراعتکار نشریه بهار سبز را منتشر می نمایند ودر درج اخبار و اطلاعات و معرفی نمادها و فرهیختگان شوشتر گامهای خوبی برمی دارند.

مجتبی نارنج پور که با راه اندازی سایت شوشترنامه برای تولید خبر گام بسیار بزرگی برداشت و به عنوان اولین سایت شهرستانی اعلام موجودیت نمود و موجب شد تا تحرکی در دیگران بوجود آید و شهرهای دیگر به این کار اقدام نمایند و مسئولین برای مشارکت مردمی از این سایت استفاده کنند و خود را موظف به پاسخگویی نمایند.

اولین های عرصه خبر از شوشتر بوده اند برایشان آرزوی موفقیت دارم و روز خبرنگار را به همه خبرنگاران تبریک می گویم و بر دستهای پر از صفا و صدق آنها که هرروز هدیه ای زیباتر از دیروز هدیه می دهند خالصانه بوسه می زنم و به گرمی می فشارم و در این ماه مبارک برای هم خادمان رسانه و صادقان این عرصه دعا کنیم.

/ 4 نظر / 11 بازدید
مهدی ملقب به قدیمی

سلام رفیق . مر30 از اینکه منت گذاشتی و اومدی پیشم . صفای مجید و هوشنگ فرهنگ و تمامی بچه های باصفای شوشتر . سبز باشی و مانا . یاحق . رخصت .

دلسوخته اهلبیت (ع)

در جواب ویژه نامه (خاتون)ضمیمه روزنامه نامیمون ایران(روزیک شنبه23مرداد90روزنامه) بشنو از چادر كه در توصيف زن تار و پودش با تو مي گويد سخن تاروپودم را شرافت تافته تاشرافت را به عصمت بافته در كلاس حفظ تقوا وشرف دختران درند و چادر چون صدف بهترين سرمايه زن چادر است زانكه زن را زينت زن چادر است حفظ چادر درسراي اقتدار دختران را هست تاج افتخار خفظ چادر خفظ دين ومذهب است شيوه زهرا ودرس زينب است حفظ چادر سد فحشا ميكند روسفيدي نزد زهرا ميكند حفظ چادر چاره ساز كارهاست حافظ گل از هجوم خارهاست حفظ چادر زخمها را مرهم است دست رد بر سينه نامحرم است شعرازاستاد ارجمند ژولیده نیشابوری

هیئت تکواندو شهرستان شوشتر

سلام /با تشکر از راه اندازی وب قشنگتون امیدوارم موفق باشید اگه امکان داره برای شما لینک ما رو هم داخل سایتتون بزارید راستی یادتون نره به ما سر بزنید ما منتظر دیدار گرم شمایئم با تشکر / farzad_glk_200@yahoo.com ایمیل http://www.taekwoondo.blogfa.com/ هیئت تکواندو شهرستان شوشتر همه چیز در مورد تکواندو