حاج خدایی شوشتر

تا دسترسی به باغات آسان شود و کشاورزان و زارعان بتوانند به آسانی به مزرعه ها و زمینهای کشاورزی بروند و محصولات خود را به بازار عرضه کنند. به تازگی خیابانی از شمال تا جنوب شوشتر ساخته اند که دو پل قدیم و کابلی شوشتر را به هم وصل می کند و نام آن را خیابان باغات نهاده اند چون از میان زمینهای کشاورزی عبور می کند، از شرق و غرب شوشتر هر کس بخواهد به این خیابان وارد شود باید از روی این پل گذر کند . محدودیتی نیست حتی کامیونهای حمل بار نیز مجازند البته دستی بر سر و گوش آن کشیده اند تا تخریب نشود! بارها فاتحه به روحش را از بسیاری که عبور می کنند شنیده ام و همین برای او کافی است ضمن اینکه این پل در تیرماه سال 1384 بعنوان یک اثر ملی به شماره 11959 توسط سازمان میراث فرهنگی ثبت گردید علاوه بر این پل یادگار ارزشمند دیگری رابرای مردم گذاشته اند که خدمت دیگری به جامعه است و آن فرزند ایشان دکتر محمد زمان خدایی می باشد که خدمات بسیاری به جامعه نموده است و در ایجاد رشته باستان شناسی در دانشگاه آزاد شوشتر تلاش موفقیت آمیز نمود که حاصل این تلاش را می توان به عینه در نگهداشت و پردازش تاریخی منطقه دید و بعنوان استاد در دانشگاه به تربیت فرزندان ایران زمین اهتمام می ورزد.

 ضمن معرفی مختصر فرزند مرحوم حاج خدایی در انتها پیشنهادی به دوستداران و حامیان میراث فرهنگی شوشتر دارم:دکتر محمد زمان خدایی درسال 1327 در شوشتر متولّد شد . تحصیلات ابتدایی را در مسجد سلیمان واهواز به اتمام رسانید . درسال 1353 برای ادامۀ تحصیل به کشورهندوستان عزیمت کرد. وی در سال 1356(=1989 م.) از دانشگاه عثمانیا به دریافت مدرک کارشناسی در رشتۀ بازرگانی و در سال 1357 (=1978م.) از دانشگاه عثمانیا به اخذ مدرک کارشناسی در تاریخ و اسلام شناسی و در سال 1358 (=1980م.) به درجۀ کارشناسی ارشد در هندشناسی نایل گردید.دکتر خدایی در سال 1363 (=1984م.) به کسب درجۀ دکترای عمومی در تاریخ وباستان شناسی و هنر از دانشگاه عثمانیاو درسال 1368(=19979) به درجة دکترای تخصّصی تاریخ و باستان شناسی و هنر از همین  دانشگاه توفیق یافت . وی در سال 1369 در گروه تاریخ دانشکدۀ ادبیات وعلوم انسانی دانشگاه شهید چمران به عنوان عضو هیأت علمی به خدمت مشغول شد.

گرایش های علمی دکتر خدایی عبارتند از :باستان شناسی ،مردم شناسی، تاریخ پیش از اسلام ، تاریخ تمدن وفرهنگ ایران وهنر. 

فعالیّت های علمی :

 1-ارائۀ 12 سمینار علمی در مراکز علمی تهران، اهواز و مسجد سلیمان.

2- ارائۀ رشته سخنرانی‌های رادیوئی در صدای جمهوری اسلامی اهواز .

3-  ارائه یک سلسله سخنرانی‌های تلویزیونی پیرامون فرهنگ وهنر وباستان شناسی در سیمای جمهوری اسلامی ، مرکز خوزستان

4- تهیه جزوات دروس تاریخ وباستان شناسی.

5.  داوری برخی از کتاب های علمی وپژوهشی، نظیرکتاب بختیاری در گذر زمان ، رامهرمز یاسمنگان ، شوشتریعنی خوب تر ، شوشتر در گذر تاریخ ، قوم لر بختیاری و روابط آن‌ها با اعراب خوزستان.

6. داوری مقالات علمی پژوهشی برای مجلۀ دانشکدۀ ادبیات وعلوم انسانی دانشگاه اصفهان.7. کتابهای چاپ شده:

1-ضرب المثلهای شوشتری، سال چاپ، 1384.

      2. نامنامه ی فارسی، سال چاپ، 1385.

8     8 -  کتابهای زیر چاپ و آماده ی چاپ:

        1. منافع استراتژیکی آمریکا در خلیج فارس (ترجمه)

        2.سفرنامه ی جهانگردی انگلیسی از ایران (ترجمه)

         9-  ارائه بیست سمینار داخلی در دانشگاه در هفته های پژوهش، بنیاد خوزستان شناسی و مناسبت های دیگر.

       10. همراهی مهمانان خارجی در بازدید از آثار باستانی خوزستان به پیشنها مدیریت محترم دانشگاه کارنامه این استاد موفق و فرهیخته ای است که یادگار خیّر مردی از همین سرزمین است آیا اهالی شوشتر مزار این مردپرورنده عالِم و شهره عالَم را می دانند؟پیشنهاد می کنم با همکاری فرزند برومند آن زنده یاد مقبره این بزرگمرد شناسایی و بازسازی شود و با برگزاری یادواره ای به نام اوو بهره گیری از اطلاعات دکتر، نگاه و توجه افکارعمومی را به امور خیر معطوف سازیم و جامعه خیّران را تقویت کنیم تا در ارائه خدمت به مردم از اموال انفاق نمایند که بدانند این امر ماندگار خواهد بود و نام نیک برجای خواهد ماند و بازماندگان نیز آنان را ارج می گذارند البته انجمن خیّرین می توانند در این مسیر پیشگام شوند.موفقیت فردای هر جامعه منوط به نیک انگاری دیروز است .

 

/ 1 نظر / 82 بازدید
مریم

سلام وبلاگ زیبایی داری برای افزایش بازدید وبلاگت میتونی به آدرس زیر ثبتش کنی تا من و بقیه بازدید کنندگان بتونیم هر روز بهت سر بزنیم محلی که وبلاگ را ثبت میکنی بزرگترین دایرکتوری وبلاگ نویسان است ممنون http://fabner.net