انتظارات از شورای شهر(20) تماشای فیلم خروس

ودر قیاس با آنان نقش و تلاش دیگرانی که خود را اهل نظر و دلسوز و با اعتقاد ودوستدار فرهنگ  قلمداد می کنند و خود ما شوشتریها مشخص کنیم و در یابیم که در این تحول و شرایط در کجا قرار گرفته ایم و میزان تاثیر گذاری کدام بیشتر بوده است و سپس تلاش مضاعف کنیم تا از آنها جلوبزنیم که این شایستگی و لیاقت را هم داریم و در عرصه های مختلف نشان دادیم و شاهدان بسیاری داریم که گواهی می دهند ! برای ما باید مهم باشد سالها بعد در مورد ما انسانهای معاصر چه قضاوتی خواهند کرد؟! ضمن اینکه همانطور که ذکر نمودم آن فیلم از محتوی محکمی برخوردار نبود و از منظر داستانی به آن نپرداخته ام بلکه به دلیل بی توجهی و عدم پرداختن بطور قوی در مقوله میراثی و بافت تاریخی در نمایشها و فیلم های ساخته شده بعنوان یک سند به آن اشاره می شود و دوباره به مناسبت تشکیل شورای شهر جدید و انتخاب مجدد شهردار و ضرورت هماهنگی بین نهادی در شهر و توجه مدیریت شهری به امر فرهنگ و معماری اسلامی ایرانی در نوسازی مطلب را با اندک ویرایش می گذارم بعنوان انتظاری که از اعضای شورای شهر دارم :    

در سال 1351 فیلمی در شوشترتوسط شاپور قریب ساخته شد بنام خروس با شرکت سعید راد و داود رشیدی و.... صرف  نظر ازداستان این فیلم و بدون پردازش موضوعی آن که در زمره فیلمفارسی محسوب می شود ، آنچه می توان به آن اشاره کرد و هنوزنوار فیلم خروس در شوشتر دست بدست می گردد و هنگام نمایشش همه سکوت را بر می گزینند و غرق تصویر می شوند!توجه به میراث فرهنگی و آثار باستانی و پیشینه تاریخی و شیوه سکونت درشوشتر است و با تماشای چند باره اش به نوعی خود را در محل صحنه ها یی از فیلم احساس می نمایند و گاهی در افسوس از نبودن آن محله ها لب به دندان می گیرند.

میدان عبدالله بانو که محل مبارزه خروس بازان در این فیلم است با تعبیه اماکنی مثل قهوه خانه مشتی و سکوی جدال خروسها دیدنی و لذت بصری خاصی داشت و اکنون اثری از آن یافت نمی شود و حمله مدرنیسم و ساخت و سازهای جدید و ایجاد خیابان برای حل مشکل ترافیک!!ساختار میدان و بافت قدیم را برهم زده است هر چند گره ای از ترافیک کور شوشتر را این خیابان حل نکرد و فقط توانست بخشی از باورهای ساکنان را در تابوت بگذارد و به خاک بسپارد! .نمایش زیبایی و هوشمندی معماران در آن میدان کاملا" عیان بود البته مخالفتی با عمران و آبادانی و بکارگیری شیوه های نو در ساختمان و استفاده بهینه از امکانات ندارم اما اعتقاد دارم باید خودمان باشیم و در هر زمان به خودمان و فردایمان بیندیشیم و علم و تکنولوژی وصنعت را در خدمت فرهنگ بگیریم و نوآوریها را در خدمت ارزشهای میراثی قرار دهیم نه بالعکس.

امامزاده عبدالله شوشتر که بارها هنر پیشه نقش اول فیلم به زیارت آنجا می رود و با نمایش پلانهایی از قبرستان سابق و ورودی قدیمی امامزاده و ضریح آن مخاطب را متوجه یک اثر فاخر در شوشتر می نماید حتی فرشهای موجود در امامزاده که بارها گامهای بازیگران را روی آنها نمایش می دهد جلوه ای از هنر و هنر مندی مردم را بخوبی آشکار می سازد و ضمن معرفی صنایع دستی ،اعتقاد به کرامت صالحان و نیکان و آداب زیارت به عنوان باور عیان می گردد. 

محل سکونت و زندگی آدمای فیلم خانه های قدیمی با طاقهای هشتی و طاقچه های بلند و ایوان و پله خشتی انتخاب شده بود و نوع پوشش آنها متناسب با فرهنگ ایرانی و ریشه در تاریخ بومی داشت و این انتخابها با اصل داستان شاید همخوانی نداشتند اما یک پیام می دادند که این فیلم ایرانی ست و در هر جای آن پوشش خاص خود را دارد و این نوع لباس مربوط به جنوب ایران است و ایران سرزمینی متنوع و زیباست و با تکیه بر غنای این فرهنگ پیام را القا می نمودند که البته پذیرفتنی تر بود و امروزیها می توانند به این معماری که متعلق به ابا و اجدادشان است ببالند  .

امروزدر عمده و بخش قالب نمایش و تهیه فیلم توجهی به این امر نمی گردد و تکیه بر هویت تاریخی و فرهنگ دینی بسیار کمرنگ است  کارگردان تلاش دارد بهترین نوع خودرو،شیکترین ساختمان مدرن بدون توجه به معماری ایرانی - اسلامی،مردان و زنان و پسران و دختران بزک کرده با پوششی که تعلق به  این سرزمین ندارند ،سوژه هایی مدرن و روابطی بدون ریشه را مد نظر قرار دهند تا به این شکل گیشه را در خدمت گیرند و سودی ببرند و در این بازار مکاره تجارت فرهنگ ،اندوخته های ناب عفت و عزت و سربلندی و دسترنج مشاهیر و فداکاران و از جان گذشتگی و هنرمندی بزرگ انسانها را به تاراج دهند و به فردای این سرزمین نیندیشند .بر دست اندرکاران سینما و متولیان امور فرهنگی  لازم است به میراث فرهنگی در هنرهای تصویری و بصری که تاثیر گذاریشان بر مخاطبان غیر قابل انکار است  توجه جدی نمایند که خودباوری و پیشرفت و شکوفایی و خلاقیت و قدرشناسی و سپاس از نعمتها را به ارمغان دارد و می دانیم نقش تاثیر گذار سینما را بر باورها و اعتقادات و تحکیم روابط انسانی و ایجاد شرایط برای همزیستی مسالمت آمیز و هرگز آن را از نظر دور نخواهیم داشت که با فضا سازی صحیح و نظارت بر مفاهیم القایی فیلم نسل آینده با بحران هویت مواجه نخواهد شد و به گذشته توجه خواهد نمود تا چراغ راهش شود قطعا" اگر ذائقه ها را به این سمت بکشانیم هم گیشه خواهد بود و هم فردا و هم مادران پیر تمدن این سرزمین دستهای محبت را احساس می کنند و آغوش را برای مهربانی و پرورش کودکان فرداساز می گشایند و هم از بی هم بودن رها می شویم و باهم زندگی خواهیم کرد.

میدان عبدالله بانو واقعا" زیبا بود ،هنوز هم زیباست اگر............!!!!! ایران زیباییهای بسیاری در خود دارد چشمها را به زیبایی عادت دهیم.اینجا ایران است جمهوری اسلامی ایران و شوشتر از کهن شهرهای آن است . بافت تاریخی شهر را نگهداریم و در گذار از سنت به مدرن بجای ویران نمودن ، می توان از زیر ساباتها گذشت ،

/ 2 نظر / 26 بازدید
سایت ساز

با سلام،آیامی خواهیددارای سایت مستقل وحرفه ای شوید؟ آیامی خواهیدزحماتی که برای وبلاگ خود می کشید از بین نرودو به نفع صاحبان سایت های ایجادوبلاگ نشودوبرای خودتان بماند؟ آیامی خواهیدازدنیای مبتدی وبلاگ خارج شده وبه دنیای حرفه ای سایت واردشویدوبا گسترش سایتتان اسپانسر ها به سراغتان بیایند؟ آیامی خواهیدبدون داشتن دانش برنامه نویسی ودانش راه اندازی هاست وارددنیای حرفه ای سایت شود؟ آیامی خواهیدبا کمترین هزینه ممکن دارای یک هاست یک دامنه رایگان و قالب حرفه ای ومدرن سایت شوید؟ آیاقیمت های سرسام آورسایت های ایجاد هاست ازورودشمابه دنیای حرفه ای سایت جلوگیری کرده است؟ آیامی خواهیدفقط باقیمت باورنکردنی 20000 تومان همه امکانات بالارایک جادریافت نمایید؟ آیامیدانیدکه این امکانات نیازبه تمدیدماهانه یاسالانه ندارندوشما فقط بایک بارخرید،سایت رابرای همیشه ازآن خود می کنید؟ آیامیدانیدتمام کارهای راه اندازی سایت ازجمله راه اندازی هاست ونصب مدیریت محتوای جوملا و قالب های آن توسط شرکت سایت سازانجام می گیردوشمافقط سایت خودراطراحی ومدیریت می کنید؟برای دریافت سایت وکسب اطلاعات بیشتر،به مامراجعه کنید.

عطاالله براتی

الهی دل چگونه کالای است که شکسته آن را خریداری و فرموده ای پیش دل شکسته ام. الهی عاقبت چه خواهد شد و با ابد چه بایدکرد الهی همه از تو دوا خواهند حسن از تو درد خواهد. الهی اگر تقسیم شود به من بیشتر از این که دادی نمی رسد فلک الحمد. الهی ما را یارای دیدن خورشید نیست،دم از دیدن خورشید آفرین چون زنیم. الهی همه گویند بده حسن گوید بگیر. الهی از نماز و روزه ام توبه کردم به حق اهل نماز و روزه ات توبه این نا اهل را بپذیر. الهی به فضلت سینه بی کینه ام دادی بجودت شرح صدرم عطا بفرما. الهی اگر چه درویشم ولی داراتر از من کیست که تو دارائی منی. الهی دندان دادی نان دادی، جان دادی جانان بده. الهی همه از گناه توبه می کنند و حسن از خودش توبه ده.