انتظارات از شورای شهر شوشتر(12) ایجاد تفریحگاه

تفریح یک تجربه احساسی و لذت بخش است که با تمایل افراد در هنگام فراغت به آنها دست می دهد. به عبارت دیگر هنگامی که کوچک ترین احساسی از اجبار در فعالیت ها یا عدم فعالیت در زمان فراغت وجود نداشته باشد، به طور قطع می توان این حالت را تفریح نامید.
تفرج شامل کلیه تفریحاتی است که در خارج از محیط های بسته و محدود انجام می گیرد. تفرج در محیط های باز به فضا و منابع نیاز دارد. از مناسب ترین منابعی که می توانند کیفیت تفرج را بالا ببرند، می توان منابع طبیعی و کمتر تغییر یافته را نام برد که هنوز جنبه های زیبایی شناسی خود را حفظ کرده اند.با افزایش فشارهای زندگی شهری باید محیط های بیشتری به عنوان تفریحگاه و تفرجگاه در داخل و خارج از شهر در نظر گرفته شود تا مردم زمان محدود خود را بتوانند در این مکان ها سپری کنند. که در نمونهای رایج آن می توان رستوران، پارک، باغ وحش را نام برد یکی از تأثیرات مهاجرت بر شهرها، اثر آن روی فضاهای تفریحی است. از آنجایی که آدم هایی که وارد شهر می شوند نیاز به مکانی برای سکونت دارند، در بیشتر مواقع این فضاها را با تخریب بخش عمده ای از فضاهای تفریحی و تفرجگاه ها به دست می آورند.

وجود تنها چند پارک و پارک حاشیه ای مانند پارک شهید خدری ،پارک امامزاده عبدالله ، پارک داریون ، پارک بعثت‌‌ که عمد‌تاً ساخت آنها به  قبل باز میگردد تنها دلخوشی شهروندان برای استراحت و تفریح در دامن طبیعت شهر است هرچند با آرامش بخشی به شهروندان فاصله بسیار دارند و آلودگیهای صوتی و زیستی انگیزه را برای استفاده سلب می نماید. و ساحل کارون نعمتی خدادادی است که هنوز تفریح سنتی شهروندان است که البته به دلیل وجود مشکلات متعدد و ناامنی های مریی و عدم ساماندهی منطبق با استانداردها دور شدن شهروندان را بوجود آورده است. در سالیان اخیر طرح چشمگیر و بزرگی‌ برای افزایش تفریح گاه در شوشتر اجرا نگردیده و انگار شوشتریهابه تفریح و آسایش خاطر احتیاجی‌ ندارند. بی‌ توجهی‌ به این امر متأسفانه یکی‌ از نقاط ضعف  قابل انتقاد از شهردار فعلی‌  است که گاه مشاهده می شود بی تفاوتی در نگهداشت فضاها تبدیل به عادت شده است. به راستی‌ اگر نبود  حاشیه کارون و چند پارک در حوالی رود باید برای تفریح به کجا می‌رفتیم؟ البته مدتی است با جدی گرفتن امر تفریح از سوی مردم خودروهای شوشتری به سوی شهرهای همجوار روانه می شوند و بر آبادانی مراکز تفریحی دیگران می افزایند ! و چاره ی‌‌ جز این ندارند. انتظار جدی و قاطع میرود که شهرداری  با تحولی‌ سریع در این حوزه برنامه ی‌‌ جهادی و عملی‌ را در زمان کوتاه به اجرا در آورد و وضعیت  تفریحگاه‌ها را از کمبودهای فعلی‌ رهایی بخشد تا رضایت مردمی فراهم آید و راه دیگر شهرها رابا وجود خطرات بین راهی و هزینه های سنگین بر محیط زیست ارزان خود ترجیح ندهند . اما انتظار‌ها :

الف) ساخت پارک‌های بزرگ تفریحی درادامه ساحل سازی کارون ، توسعه و ساماندهی پارک جزیره و نصب تجهیزات مناسب مطابق با استاندارها و رعایت نکات ایمنی ، ساماندهی قایقرانی و اسکی روی آب با تقویت و هماهنگی هیئت شنا و نجات غریق شهرستان 

ب) ساخت دریاچه‌های مصنوعی همراه با ابشارها و سایر امکانات آبی‌، گردشگری و تفریحی در حاشیه کارون و در مناطقی که پمپاژآب رودخانه متضمن هزینه های اضافی نباشد بخصوص با تعبیه استخرها در جزیره می توان از خطرات غرق شدگی جلوگیری نمود و فضایی شاداب تفریحی فراهم کرد

ج) افتتاح منازل مسکن مهر و واگذاری آنها در انتهای کوی نیرو و خواجه خضربا توجه به تعداد آنان که از مرز 5000 واحد خواهد گذاشت در آینده بحران زایی اوقات فراغت ساکنان را با خود خواهد داشت وقبل از وقوع باید چاره اندیشی شود می توان با ایجاد  پار‌کهای کوهستانی صخره ای با راه‌های دسترسی مناسب در دامنه و بالای تپه های مشرف به مسکن مهر یا روبروی منازل فرهنگیان فاز یک یا در کنار شهرک شرکت طرح آبیاری روبروی میدان میوه و تره بار که زیر ساختهای آن فراهم گردیده است علاوه بر ساخت تفریحگاه مناسب ، اوقات فراغت شهروندان را پربار نمود و آرامش روحی را فراهم کرد از جمله اموری که بخش خصوصی رغبت به سرمایه گذاری خواهد داشت می توان به این امر اشاره کرد ..

د) برگزاری جشنها، مراسمات  وراه اندازی کارناوال هایی با هدف شادی و نشاط افزایی همانند کارناوال گل‌ و گیاه، کارناوال عروسک‌ها برای کودکان، کاروان‌های  بومی محلی با  مراسم محلی و آئینی، کنسرتهای موسیقی‌ رایگان و خیابانی در فضاهای پارک‌ها و تفریح گاه‌ها و...

و) جاری سازی رود کارون یکی از طرحهایی است که می توان با زیبایی آفرینی آن ظرفیتهای بسیاری برای ارتقا تفریحگاه بعمل آورد و از ره آورد این طرح فضای سبز شهری توسعه یابد بویژه پارک امامزاده عبدالله از ردیف پارک شهری به بین المللی رشد نماید زیرا می توان با وجود آب علاوه بر نصب آبشارهای موزیکال و آبنماهای مختلف در ایجاد و کاشت درخت و گلخانه موثر واقع شود .

ه) وجود مقبره علامه شیخ و املاک اطراف آن می تواند یکی از جاذبه ها ی بسیار خوب برای تفریح باشد که متاسفانه به دلیل تساهل با پدیده مهاجرت و ناتوانی دربرخورد با ساخت و سازهای غیر قانونی فضایی که می توانست با چشم اندازی مناسب در رشد جایگاه شوشتر نقش اثر بخشی داشته باشد بدون رعایت اصول مهندسی و به شکل نازیبایی تبدیل به منطقه مسکونی گردید اما هنوز در ختان و بخشی از فضا وجود دارد که شهرداری با تدبیر و بهسازی همراه با نصب تجهیزات یک پارک منظم برای تفریح می تواند ایجاد نماید و مذهبی بودن شهر را با احداٍ فضایی متناسب با همجواری علامه به دیگران به نمایش بگذارد و از این طریق زائران علامه و زیارتگاههای شوشتر را ترغیب به اسکان نماید.

ظ) ساماندهی کلاه فرنگی تا بند میزان با هماهنگی میراث فرهنگی چشم هر رهگذر را برای استفاده خیره خواهد کرد .همه پا به سن گذاشته ها بلوار را به یاد دارند و توقف در پارک کنار هتل جهانگردی آن زمان آرزوی هرجوان شوشتری و شهرهای همجوار بود و اندکی درنگ بر روی بند میزان تفریح بزرگی به شمار می آمد و نوستالوژی بندمیزان باید مورد توجه قرار گیرد و مطابق با شرایط مدرن تفریحی اقداماتی نمود.  

 

/ 0 نظر / 24 بازدید