در اسفند ،برای بهار

برداشته می شوند و گردو غبار منازل را می زدایند تا گَرد گُل در خانه ها بنشیند ، در منازل کارمندان و کارگران گوش دادن به رادیو و تلویزیون بیش از روزهای دیگر است و منتظرند تا بشنوند عیدی پایان سال به حسابشان واریز شده یانه ؟که بتوانندسر و وضع خود و اهل خانه را صفایی دهند !در منازل بازاریان و کاسبکاران مرتب دسته چکها را بررسی و وضعیت ورود و خروج اجناس را به انبار و چگونگی وصول طلب ها و پرداخت بدهیها و سررسید چکها دنبال می شود و زنگهای مدام تلفن که پاسخ می گویند .ورزشکاران و هنر پیشگان وضعیت ظاهری را مرتب می کنند و عکسهای متعدد می اندازند تا در ویژه نامه های مطبوعات عکسشان روی جلد قرار بگیردو سینماهایی که اکران نوروزی دارند و از دریافت درجه فیلمها برای نمایش می گویند .مطبوعاتی ها به دنبال جمع و جور کردن مطالب کیفی برای ویژه نامه آخر سال با دنیایی درد دل که در خود پنهان می سازند تا ذائقه ها را تلخ نسازند و لذت بهارعمیق همراه با شادمانی بیشتراحساس گردد.وبلاگ نویسان جهت به روزکردن و داشتن یک موضوع مناسب بهاری همراه با تصویری زیبا تلاش می کنند .راننده های وسایل نقلیه عمومی منتظر اعلام نرخ جدید کرایه ها تا سفرهای نوروزی را بر نشستن دون خانه ترجیح دهند.مایه داران جهت انتخاب مکان ایام تعطیلات نوروزی که رفاه بیشتری و امکانات بهتری داشته باشد در جستجو می افتند و تورهای مسافرتی مختلف را ورانداز می کنند تا بهترین را برگزینند و یا در پشت حصارهایی که بر زمین سرسبز کشیده اند تدارک عید را می نمایند.کم مایه ها شهرهای همجوار را در نظر می گیرند تاآشنایی و قوم و خویشی بیابند و چندروزی از تعطیلات را سر کنند و بی مایه ها در جستجوی انتخاب فرشی که از قبل تعطیلات زیر یکی از درختان کُنار باغات بگذارند تا خانواده زیر آن درخت کُنار دور هم قرار گیرندو گپی بزنند و می دانند باید غرغر کردن  دیگران را تحمل نمایند ولی تحمل می کنند یا اینکه به دنبال مکانی خوب می گردند که در آنجا مسافران نوروزی بیشتری توقف می نمایند تا تنقلات بچه ها را عرضه کنند و کاسبی خوبی برای تأمین معاش در آن ایام بنمایند و در این ذوق زدگی مفرط ، آش بچه ها را پرروغن تر سازند.و فرهنگیان و معلمان به دنبال تامین منابع علمی که در تعطیلات مرورکنند تا بتوانند در امر آموزش موفق بر آیند .و همه در تدارک برنامه ای که با زیبایی به استقبال بهار بروند و در سلام بهاری ،لبخند را بر لب بنشانند و با بهره از طبیعت ذائقه را بهاری سازند.

و اما شوشتری ها به دنبال تهیه مرغ آخر سال که باید قربانی شود و بر سفره عید بنشیند . و تهیه باقلای سبز که باید در پلو روز عید و بر سفره عیدقرار گیرد . به دنبال تکمیل وسایل پخت کلوچه با زیره هایی که بویش عابران کوچه ها را متوجه بهار می سازد .و دادن سفارش ماهی شیر بُط تا با پلو باقلا ناهار روز عید شان کامل شود و رسم هرساله را بجا آورند.تهیه حلوای زردک برای مهمانانی که از راه دور می آیند تا یاد قدیم باشند و با سرشیر ،صبحانه مفصلی را بخورند که نمی شود هرروز به آنها حلیم و سرشیر داد و همچنین چند قوطی حلوا برای سوغات در کناری می گذارند . تعامل با باغداران برای حضوردر عرصه باغی وپیگیری برای کشف ساعت تحویل سال برای اینکه در آغاز سال از تلاوت قرآن باز نمانند و مبادا هنگام تحویل سال دور سفره ننشسته باشند و سال بیرون از خانه بر آنان تحویل گردد . و اما مسئولان شوشتر و اعضای شورای شهر دائم در حال مصاحبه اند تا کم کاری و آماده نبودن امکانات برای مهمانان را به گردن دیگری بیندازند!. 

در اسفند ماه ایران به خنده و سرود و ترانه و درخت و سر سبزی و زندگی می اندیشد. به شادکردن دلها و به طبیعت زیبا و بهره بردن از این موهبت عظیمی که خداوند داده است  . م که مدعی فرهنگ هستیم بایداین نگاه اسفند گونه که سرشار از امید و عشق به زیبایی است را پایدار سازیم و به همه روزها تسری دهیم بیاییم دغدغه ها را کم کنیم و گلایه ها را بگذاریم وهمراه با گل خوش آمد بگوییم لطافت زندگی را که با بهار جلا می خورد و چشمهایی که مسحور بازشدن شکوفه ها و گوشهایی که مجذوب آواز پرندگان هستند را دریابیم.

 در اسفند ماه بیش از هر چیز به محاسبه بیاندیشیم و بدانیم که یکسال بر عمر ما اضافه شد،آنچه را پشت سر گذاشته ایم را مرور کنیم تا از دست داده ها را جبران نماییم و به دست آورده ها را مراقب باشیم. گذربه جبهه های دفاع و همراهی با راهیان نور و یاد شهدا محاسبه و ارزیابی ما را بهتر خواهد نمود و در پایداری نگاه منطقی و انسان دوستانه نقش بی بدیلی دارد . شهدا را در خاطر داشته باشیم که بهاران را به ما هدیه دادند و رفتند.

در اسفند ماه همه در انتظار بهارند و بهار در انتظار ماست.

شتاب کنیم مبادا در اسفند بمانیم ،یخهای زمین درحال آب شدن هستند و جوانه ها سر بر می آورند. لبخند را بر لبها بنشانیم که فروردین زیباتر می شود. جای شهدا خالی 

/ 2 نظر / 24 بازدید
چویل بختیاری

با سلام بشما وبلاگت زیباست اگه دوست داشتید با هم تبادل لینک کنیم و هوای هم دیگه رو داشته باشیم با تشکر

محمد زاده صفری

دلم برای کولچه های شوشتر هم تنگ شده . اگه شوشتر بودید ما رو هم یاد کنید .