انتظارات از شورای شهر (9) توجه به پروژه های عمرانی

وعمدتا" بودجه در امور جاری هزینه گردیده است !شاید به دلیل سختی کار هم مسئولین خیلی به این امر توجه نداشته اند اگر هم اقدامی صورت گرفته است  بصورت فرمالیستی و بدون مطالعه لازم ،رضایت مخاطبین را در نظر نگرفته اند مانند ساحل سازی که بدون توجه به فرهنگ بومی و رعایت نکات ایمنی همراه با بستر سازی مناسب و تجهیز عوامل نجات غریق بشکلی نا زیبا و بی جاذبه ،مهمانان را بسوی شهرهای اطراف می فرستد!و ناهمگونی در ساحل سازی کارون چشم انداز تفریحی پیش روی مخاطبان قرار نمی دهد.   ابتدا رضایت و همکاری شهروندان را در نظر داشته باشید و با امید به آینده یاس و دلمردگی را دورسازید تا امکان مشارکت فراهم آید . لذا اعضا شورا و شهردار باید ضمن اتخاذ روش مطلوب ،  حجم کارها و پروژه‌ها را افزایش دهند.و با زمانبندی مناسب اجرای طرحها را سرعت بخشند   امروزه برای پیشرفت و آبادانی یک شهر عنصر زمان اصلی ترین موضوع است و هرگونه تعلل و تاخیر علاوه بر افزایش هزینه ها ،همراهی مردم را در مشارکت نیز کاهش می دهد  ضمن اینکه قبل از آغاز هر پروژه می‌بایست با بهره گیری از مطالعات دقیق و مهندسین مشاور ، مشکلات تاسیسات و تملک حل شود تا وقفه هایی نظیر پروژه‌های زیرگذر، پل آیتالله موسوی جزایری ، اسفالت و بهسازی ورودیهای شهرو... که با ایجاد تأخیر و کندی در پروژه، زخم بر چهره شهر مینشاند تکرار نگردد. بطور خلاصه روند فعالیت‌های عمرانی در ۴ سال آینده نیازمند عوامل زیر است:

الف) پروژه ها اجرای شده در شهر با دو نگاه مورد توجه قرار می گیرند. نگاه اول، نگاه بخشی است و حوزه عمران را شامل می شود و دوم نگاه ملی که شامل حوزه سیاستگذاری است. در حوزه عمران باید تلاش شود تا جایی که امکان پذیر است، بهترین اقدامات انجام گردد.اجرای پروژه های عمرانی در شهر موجب درگیر شدن افراد مختلف می شود و در چنین شرایطی زمان از اهمیت بسیار برخوردار است و در اجرای پروژه ها هم زمان، شاخص های کاهش زمان، هزینه و ارتقای کیفی باید مورد توجه قرار گیرد و شاخص های سه گانه به صورت متوازن جلوبروند.با این روش هزینه ها کنترل شده و میزان هدر رفت منابع در اجرای پروژه ها نسبت به گذشته کمتر می شود. 

ب) حل مشکل تملک و جابجایی تأسیسات قبل از اعلام کلنگ زنی‌ ،تا در هزینه ها صرفه جویی شود .

ج) بالا بردن بار علمی‌، فنی و کارشناسی پروژه‌ها با بهره گیری از ابزارهای صنعت راه و شهرسازی در جهان و اخذ نظرات متخصصین اهل فن

د)باید همه زنجیره ها وظایف خود را به خوبی انجام دهند تا در مجموع برآیند عملکرد مثبت باشد. همکاری مناسب بین بخش های مختلف سبب می شود هر یک از حلقه های این زنجیره نقش خود رابدرستی بشناسد و خوب ایفا کند تا مجموعه در انجام وظیفه خود در اجرای پروژه های عمرانی موفق شود چرا که در پروژه های بزرگ اگر یکی از منابع دچار مشکل گردداجرای پروژه متوقف می شود.
رمز موفقیت در اجرای پروژه های عمرانی همکاری و هماهنگی مجموعه مدیریت شهری است و همکاری شهروندان و مدیریت شهر نیز مکمل این موفقیت خواهد بود.

ه) یکی از اقدامات حوزه عمران انتخاب پیمانکار اصلح و نظارت عالیه بر پروژه های عمرانی مختلف است و مباحث سیاستگذاری و تامین منابع مالی پروژه ها بر عهده تیم بالادستی است. بهره گیری از پیمانکاران بومی دارای رتبه و عدم واگذاری پروژه ها به پیمانکاران غیر بومی از اصلی ترین امر در این حوزه خواهد بود ،لازم است در مناقصات از غیر بومی ها دعوت به عمل نیاید.

و) توجه به هدف گذاری در اجرای پروژه ها

هرچه در حوزه عمران شهری پروژه ها تعریف شوند روند رضایت مندی جمعی افزایش می یابد و لازم است در تدوین برنامه چها رساله شورا چشم انداز عمرانی ترسیم و منابع مورد نیاز براساس چشم انداز مذکور تامین و تخصیص یابد .

در بخش دیگربه تقویت سرمایه گذاری بخش خصوصی خواهم پرداخت

 

/ 1 نظر / 17 بازدید
بهترین کسب درآمد اینترنتی

سلام خداییش وبلاگ خوبی داری اگه می خوای از بازدید های وبلاگت درامد مستقیم بگیری می تونی تو سایت زیر عضو بشی و بعد از اینکه پولت به 1000 تومن رسید تو کمتر از 12 ساعت بگیریش فقط کافیه کد کسب درامد رو ازش بگیری و تو وبلاگت بزاری من خودم عضوشم سایتش عالیه. http://parspa.s2a.ir