شوشترندا

صدایی که سالهاست گوش تاریخ را می نوازد و تاریخ با افتخار می شنودوراه را باز می یابد

 
انتخابات (2)
نویسنده : ع - سوارنژاد - ساعت ٤:۳٤ ‎ب.ظ روز یکشنبه ٢ امرداد ۱۳٩٠
 

تلاش افرادی که خودرا در محک قضاوت مردم قرار داده اند برای ورود به مجلس شورای اسلامی هرروز داغ تر می شود و نام چهره های جدیدی به میان می آید الحمد لله اکثریت با برخوردهای ایجابی به جلو می روند و کمتر به امور سلبی می پردازند واما مسافرانی که به زور خویش را به مهمانی دعوت می کنند اما آداب تکریم مهمان نوازان را بجای نمی آورندوباز افرادی که روزی خدمات شایسته ای از دل و جان و از سر اخلاص نموده اند و امروز آن گوهر بی ادعا را با به رخ کشیدن بی محابا به حراج می گذارند! در میان این نامها گاهی دیده می شود عقبه ای سنگین را با خود حمل می نمایند و گاهی نیز آرزوهایی در دل و لبخندهایی از سر شوق بر لب و خودرا همراه با رویایی هایی که انگار جهان در دستان اوست ! و چشمانی مبهوت که چرا همه از مصایب و بلایا می گویند و مرثیه سرایی می کنند و دریغ از اندکی اهدا گل امید ! که بر مخاطبان هدیه کنند! و گاهی با بشکه هایی مملو از رنگ سیاه که در عبورگاهان می پاشند تا آنان هم سیاه را تماشا کنند و در این هم سو نگری سیاه نمایانه  بر سریر مراد نائل آیند! که در این بیراهه چنان غوطه ورند و مشعوف که هر چه فریاد بر آری بازگشت نشاید و تکراری محتوم بدون برگشتن و نیم نگاهی به پشت سر با اتفاقات و رویدادهایی که سیاه کاران بجا نهادند  اما باید از گذشته درس گرفت و تجربه اندوخت و با این تجربه به ظرافتها و مطالبات اجتماعی توجه نمود و آنان رامتناسب با ظرفیتهای موجود  قالب ریزی کرد با دستانی پر از بذر امید برای آینده ،انسانهای پیش رو را همراه و سرزمین تشنه را بارور نمود و پر از شکوفه لبخند نماییم زیرا به یقین نسل سرخورده و مایوس در تصمیم گیری ها و تحولات اجتماعی و  آبادانی مشارکت نخواهد کرد و با انفعال ناشی از عدم استراتژی، پسرفت و رکود و خمود و عدم بهره وری را با خود به همراه خواهد آورد  لذا کاندیدای احتمالی سعی نمایند با الهام از رهنمودهای حکیمانه مقام معظم رهبری و براساس مطالعه دقیق سیاستهای مدون و قانون برنامه پنجساله:

1 -  شعارهای خود را با ظرفیت موجود هماهنگ و همسان نمایند و از خیال پردازی و بلند پروازی حذر کنند و با ایجاد توقع و انتظار فراتر از پتانسیل و مصوبات قانونی زمینه بحران و چالشهای منطقه ای را فراهم ننمایند که هزینه های سنگین اجتماعی را در پی خواهد داشت البته مردم سره از ناسره را به خوبی تشخیص خواهند داد .

2- با رعایت اخلاق حسنه به توانایی های خود توجه داشته باشندو از موضع اتهام وارد این عرصه نگردند که مورد استقبال قرار نخواهند گرفت هر چند در این مقطع هرکس که وارد این عرصه می شود متاسفانه نوک تیز پیکان را به سوی نماینده فعلی گرفته است در صورتی که باید به قضاوت مردم تن داد که قطعا" در قضاوتهایشان ضریب خطا بسیار اندک است ..

3 -تزریق امید به آینده اصلی ترین راهکار برای ایجاد مشارکت حداکثری خواهد بود و تلاش گردد تا در رفتار و گفتار یاس و نومیدی به جامعه منتقل نشود که جامعه خسارت زیادی خواهد دید و میزان مشارکت را تقلیل خواهد داد و شوق و انگیزه را می میراند.

4- به یقین هرچه با تفکر و تدبیر و تکیه به قابلیتهای ارزشمدارانه بومی انجام گیرد از شانس پیروزی و موفقیت بیشتری برخوردار است و تکیه بر عناصر قومی و مالی و صرف هزینه های هنگفت با ریخت و پاشهای آن چنانی توفیقی حاصل نخواهد کرد و قاطبه مردم از این امر رویگردان خواهند شد زیرا احساس می نمایند که در احساس همدردی و همراهی با مطالبات مردمی ناتوان و بیگانه می باشند ضمن اینکه جامعه اسلامی چنین روشی را بر نخواهد تافت.

5- از ایجاد ناهنجاریهای بصری خودداری گردد یعنی چسباندن تصاویر و پوستر و بنر های مکرر و مدام در معابر موجب خستگی و اختلال بصری می گردد و حس بیزاری و نفرت را از این آلودگیهای بصری رقم می زنند و واکنش های مختلف را در بردارد و جبهه تقابلی را فعال می سازد.

6- باید به امور شهروندی توجه کرد و عنصر قومیت را در قالب شهر و امورات شهری و در درون وحدت ملی به منظور بالندگی  و شکوفایی استعدادها و بروز توانایی برای ارتقا جایگاه بین المللی کشوردید و چنانچه قومیت در اولویت قرار گیرد به دلیل تضاد با خواسته های ساکنان  شهری از یکسو  و خلل در عزم و اراده ملی از سوی دیگر واگرایی را جانشین همگرایی ملی می نماید و پارادوکس ناشی از تجمیع دو عنصر ،انفکاک اجتماعی را به همراه خواهد داشت و درفعالیت میدانی به انزوا کشیده خواهید شد مثلا" باید دانست شوشتر مال شوشتریهاست یعنی آنکس که در آن جغرافیا حیات دارد و تنفس می کند  باید فضارا برایش تلطیف کرد تا بهتر تنفس نماید ! نه اینکه راهها را بر او ببندیم و در این حس مالکیت به نوعی عمل شود که تاریخ پر فراز و نشیب و همراه با افتخار و دلاوری نسلهای آن سرزمین به فراموشی سپرده شود بلکه باید  مورد تکریم و تکثیر قرار گیرند ،تقویت باورها و ارزشهای تاریخی یک قوم مصونیت جغرافیایی را با خود خواهد داشت و امنیت اجتماعی را تضمین خواهد کرد..

7- قواعد انتخابات را باید یاد گرفت و بدانیم که جای سواری نیست که مرکب چموش است و عرصه پر از بد اخلاقی ! که با رعایت اخلاق بدون واکنشهای متقابل و معوض و با صبر و سعه صدر می توان راه را پیمود که در این راه پر خطر باید مواظب بود از آرمانها و اعتقادات و عهدی که بسته اید فاصله نگیرید .اگر کسی احساس سواری کرد ! زود پیاده خواهد شد پس باید احساس نمود می توان شادیهایمان را بدهیم که غمها را دیگران محصور خواهند کرد تا سراغمان نیایند اگر خالص باشیم.