شوشترندا

صدایی که سالهاست گوش تاریخ را می نوازد و تاریخ با افتخار می شنودوراه را باز می یابد

 
تولد
نویسنده : ع - سوارنژاد - ساعت ۱٠:٢۱ ‎ق.ظ روز شنبه ٢۳ بهمن ۱۳۸٩
 

یکسال پیش که سخن از جهانی شدن سازه های آبی شوشتر به میان آمده بود و نگاه های همشهریان را برای پاسداشت این عظمت و شکوه تاریخی نگران می دیدم!

یک سال پیش در فردای نمایش اقتدار و شکوه و ابهت ملت در صحنه حضور، استمرار و پیوستگی حضور را در عرصه فرهنگ و اندیشه ضرورت دیدم.

یک سال پیش که احساس نمودم شهر باستانی شوشتررا در یک جغرافیای محدود باز تعریف می نمایند و تاریخ این جغرافیا را به نحوی می نگارند که از بالای تپه ای کوچک می توان ابتدای این تاریخ را تماشا کرد! 

من با نام شوشتر ندا آمدم با صدایی خوشایند گوشهای شنوا

تا ابهت و عظمت تاریخی این دیار را که معلم باوفای ملتهاست پاس به دارم و بی وفایی اهالی مکتب خانه هایش را گوشزد کنم

من آمدم تا دوستانه با هم درد دل کنیم و از رنجها و شادیها ،از مناسبات و مراسمات ،از تلاش و تکاپوی پدران و ابا و اجدادمان ،از مردان عالم و اندیشمند،از باورها و دوستیها،گفتنیها و نگفتنیها،همگرایی و همراهی ،نغمه ها و نوحه ها،فرازوفرودها صمیمانه و صادقانه بگویم.و در این گفتنها راز نگفتنهایم را برملا کنم و از گویش همیشگی ام نگریزم.

امروز تولد شوشتر نداست

ارتباط و روابط دوستانه ای با خیلی ها پیدا کردم که آنها را نمی شناختم و هنوز بزرگان کمنامی وجود دارد که با داشتن سجایا و معارف بسیار در گوشه ای برای اعتلا ی فرهنگ در تلاشند و همت دوستان را می طلبد .

نظرات و پیشنهادات خوبی را دریافتم و بر غنای فکریم افزودند و در این مسیر خوب به کار آمدندو استفاده مفیدی داشتم

اهانتها و ناملایمتها را بخشیدم و گذشت کردم و در این یکسال حتما" دریافته اند که ما باران زیاد دیده ایم و برف بیشتر که نه از خیس شدن زیر باران می هراسیم و نه از شکستن شاخه هایمان از سنگینی برف که هرچه برف و باران سنگین تر باشد بیشتر سر به زیر و متواضع خواهیم شد و از این افتادگی سربلندی یافته ایم بقول شاعر

بلندی از آن یافت کو پست شد

در نیستی کوفت تا هست شد

تلاش نمودم تا بگویم که شوشتر گنجینه ای از معارف و داشته های تاریخی ست و موطن دانشمندان بزرگی بوده است که دنیا در مقابل آنان سر تعظیم فرود می آورده است واقوام و طوایف مختلف و متنوع را به خوبی در خود جای داده است و همین خصلت ایرانی و دینی اورا ممتاز می سازد و از ناسیونالیسم قومی که منجر به استبداد و نفی شایستگیهای ملی می شود تبری جستم

آمدم و حالا یکساله شدم

آمدم می خواهم جاودانه شوم

آمدم برای دوستی

آمدم تا دست در دست هم نهیم به مهر               میهن خویش را کنیم آباد

و آمدم تا شعر زندگی را تکرار کنم تا از بر شویم  

ازهمه دوستان عزیز و ارجمندی که محبت داشتند و دلگرمی دادند و راهنمایی نمودند صمیمانه تشکر و قدردانی می نمایم و به گرمی دست شان را می فشارم و در مقابل آنان سر تعظیم فرود می آرم